Obok Pytamy.pl

Poboczne forum użytkowników serwisu pytamy.pl, na wypadek awarii i/lub protestu.


  • Index
  •  » Pytania!
  •  » Czy społeczeństwo altruistyczne byłoby społeczeństwem utopijnym?

#1 2008-09-28 11:38:08

romanorydz

Użytkownik

Punktów :   

Czy społeczeństwo altruistyczne byłoby społeczeństwem utopijnym?

Hmm...wiem, że zadawałem to pytanie
http://pytamy.pl/question/czy-spoleczen … topijnym/1
Ale nie do końca o takie odpowiedzi mi chodziło, ciekaw jestem, jakie padną tutaj.
Jeśli (mam nadzieję) padną.

Offline

 

#2 2008-09-28 21:47:24

anonim

Użytkownik

Re: Czy społeczeństwo altruistyczne byłoby społeczeństwem utopijnym?

Ciekawe pytanie. Wydaje mi się, że niekoniecznie, gdyż coś dając, człowiek uzyskuje wielokrotne korzyści. Dlaczego? Pierwsza, jest taka, że ma satysfakcję z tego, że dał coś z części siebie na zewnątrz siebie, jak gdyby reprodukował się. Dla mnie osobiście takie dawanie, jest powiększaniem własnej świadomości najogólniej patrząc. Wiedząc o tym, z altruizmem prawie nie ma u mnie kłopotów. Jednakże wracając do Twojego pytania. Co by było, gdyby wszyscy tak robili, możliwe by to było? Gdyby wiedzieli, że taka możliwość istnieje, tzn. zyskania czegoś w zasadzie nieokreślonego dając siebie dla innych w jakiejkolwiek by to nie było okoliczności.
Oczywiście trzeba też być naprawdę altruistycznym, tzn. żebyś to robił z własnej woli, bo to chodzi o twoje osobiste podejście do takiej postawy.
Konkluzja jest taka, że było by całkiem jak w Niebie, tzn. ludzie nagle by zaczęli odkrywać, że istnieje coś potężniejszego niż materia. Dawanie czegoś jest dobrem duchowym albo wewnętrznym człowieka, tzn. taka dyspozycja ma się rozumieć. Jakkolwiek i tak większość z nas psuje sobie tą wizję wewnętrznego przepełnienia oczekując jakiejś wymiernej korzyści za to swoje dawanie. No i w takim momencie altruizm się szybko może skończyć. Dlatego pewnie istnieją różne systemy duchowe, które usposabiają człowieka coraz bardziej do tej altruistycznej dyspozycji.
Teraz czy altruizm w wierze katolickiej ma sens? Gdyż ofiarowujesz siebie Bogu w miłości. Można by powiedzieć, że istnieje tu altruizm ale jak bardzo, trudno jest to powiedzieć, jeśli oczywiście w ogóle.
Pewnie nieźle nabajdurzyłem, ale chyba właśnie tak to widzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#3 2008-12-17 13:08:45

Sokol

Administrator

Punktów :   

Re: Czy społeczeństwo altruistyczne byłoby społeczeństwem utopijnym?

Możliwe. W sytuacji, gdy altruizm ten wyniknąłby z natury i nie był zrozumiany przez ludzi.
Inaczej, znaliby prawdę, iż jest to dla nich opłacalne i mogliby np. stwarzać pozory za wszelką cenę, aby zyskiwać, ale nie dawać dość od siebie - wymagać jednak od innnych pełnej miary dobra.

Tylko mądrzy ludzie zbudowaliby jakiekolwiek społeczeństwo utopijne. Nie ma mądrych ludzi.

Offline

 
  • Index
  •  » Pytania!
  •  » Czy społeczeństwo altruistyczne byłoby społeczeństwem utopijnym?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lolisiochuujemmadongmikan.pun.pl www.agroekonomia.pun.pl www.3d.pun.pl www.poke-swiat.pun.pl www.liga-k2.pun.pl