Obok Pytamy.pl

Poboczne forum użytkowników serwisu pytamy.pl, na wypadek awarii i/lub protestu.


#1 2008-09-19 14:52:44

anonim

Użytkownik

Jakie są wasze poszukiwania duchowe?

Każdy z nas pewnie kiedyś zastanowił się nad czymś głębiej i szczerze się zdziwił, że to co się pojawiło u niego w głowie, zupełnie nie ma żadnego związku ze światem materialnym. Oczywiści mogło się to przejawić na przykładzie zakochania się, ale nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to coś bardziej metafizycznego. Coś co potrafiło nagle waszego ducha przenieść w obszary zupełnie niezmierzone. Hmm... Zastanawiacie się czasami nad tym jakie są Wasze poszukiwania duchowe, gdzie one was prowadzą.

Offline

 

#2 2008-09-19 19:35:48

motylekdk

Moderator

Re: Jakie są wasze poszukiwania duchowe?

Nie, nigdy się nad tym nie zastanawiałam, bo to przychodzi w wyniku danej chwili. Dlatego jest to tak piekne i niepowtarzalne. Każde metafizyczne uniesienie wzbogaca mnie, ale jest to na tyle 'moje' doznanie, że nawet nie potrafię określić jak się czuję i jakie myśli przez moja głowę przechodzą.  Zazwyczaj przebywanie w pięknym miejscu w połączeniu z ulubioną muzyką (każdy już chyba wie jaką) powodują takie doznania.

Offline

 

#3 2008-09-19 21:06:23

lamalama

Administrator

Punktów :   

Re: Jakie są wasze poszukiwania duchowe?

Moje poszukiwania można nazywać duchowymi, choć mi to brzmi trochę nazbyt sakralnie. Słowo filozoficzne też nie pasuje, bo taki tytuł wymaga jakiegoś przyzwoitego respektu wobec przeszłości tej dziedziny, podczas gdy ja o filozofii nie czytam niemal nic. No, ale to dygresja taka.

Pojęcie najabsolutniejszego wszechświata to dla mnie pragnienie raczej samoistne, choć zdarzały się rzeczy, które inspirowały poszczególne myśli rosły w całe - jak to nazywam - teorie, które skupiały się na wybranych aspektach Wszystkiego. Mam teorie o rzeczach najbardziej absolutnych, o relacjach międzyludzkich, o opisie wszechświata, o życiu jako zjawisku, o myśleniu, itd. Trudno powiedzieć dokładnie, bo wszystko to jest bardzo odległe od słów, nie trzyma się żadnej prostej systematyki. Taka jest niestety natura tych moich dumań, że są głęboko abstrakcyjne. Dzięki temu można snuć je lekko i przyjemnie, ale kiedy przyjdzie komuś coś wyjaśnić, opisać czy choćby nazwać, to jest ciężko. W głębi abstrakcji nie potrzeba nazw, pojęć - tam wszystko jest i już. Układy wyobrażeń mających wyjaśniać jakiś element świata rosną sobie w toku rozmyślań. Mogę więc powiedzieć, że moje poszukiwania są bardzo ale to bardzo racjonalne. Obserwacje świata oczywiście inspirują, ale jakiekolwiek eksperymenty to już eksperymenty myślowe. Logika zawsze musi działać, musi panować porządek, dzięki któremu to wszystko jest jako tako zgodne i spójne. Szczególnie tyczy się to zgodności poszczególnych myśli z teorią absolutną, która nakreśla rzeczy takie jak granica poznania oraz istotę punktów widzenia w poznaniu. Nie uprawiam więc zuchwałego racjonalizmu, raczej taki wewnętrznie pokorny.

Nie wiem co tu jeszcze mógłbym dodać. Pewnie wiele, ale w tej chwili nie mam chyba ani trochę porządku w głowie, żeby to sensownie powyjaśniać. Tyle zatem.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.blackhats.pun.pl www.ezt.pun.pl www.bbteam.pun.pl www.alamaloc.pun.pl www.superbohatery.pun.pl